NATURALNIE O OGRODACH; podcast o ogrodach naturalnych, ekologicznych, pożytecznych, wiejskich, miejskich i angielskich. Rozmawiają Katarzyna Bellingham i Jacek Naliwajek. Propagujemy i zachęcamy do uprawiania ogrodów ekologicznie, w zgodzie z naturą, bez chemii, w sposób przyjazny dla pszczół i ptaków. Sami w ten sposób uprawiamy swoje ogrody. Katarzyna Bellingham – ogrodniczka z pasji i wykształcenia, od wielu lat pielęgnuje i projektuje ogrody, autorka popularnego bloga ogrodniczego, właścicielka otwartego dla zwiedzających ekologicznego pokazowego ogrodu w sercu Kaszub, na co dzień zgłębia tajniki ogrodnictwa w Anglii. Jacek Naliwajek – pasjonat ogrodnictwa, dziennikarz radiowy, właściciel wiejskiego ogrodu podmiejskiego, zwolennik ściółkowania, kompostowania i przyjaznej pszczołom zieleni miejskiej. Co tydzień w czwartek, nowy odcinek podcastu.
KATARZYNA BELLINGHAM – filmy na kanale You Tube Prowadzi swój program gdzie pokazuje ogród w Zgorzałem na Kaszubach, ogród Toadpool w Anglii, inne piękne angielskie ogrody i opowiada o ekologicznych sposobach uprawy roślin.
ZIELONE POGOTOWIE ; filmy na You Tube. Witamy na kanale ogrodniczym, na którym będziemy umieszczać filmy z realizacji naszych ogródków oraz pielęgnacji zieleni. Znajdziecie tutaj zarówno filmiki pokazowe z naszych bieżących prac, które mogą stać się inspiracja do przeprowadzenia podobnych zmian w waszym ogrodzie. Oprócz tego, filmiki instruktażowe, które mogą być dobra podstawa do nauki rożnego rodzaju prac niezbędnych przy budowie oraz stałej pielęgnacji ogrodu.
Metoda biodynamiczna to zespół działań opartych na ekologii i naturalnym rytmie księżyca. Poznanie i przestrzeganie jej zasad nie tylko ułatwi pracę w ogrodzie, ale również przyczyni się do wzmocnienia wzrostu roślin, uchroni je przed patogenami i zapewni smaczną, aromatyczną żywność. Działkowiec – wydawnictwo.
Kalendarz biodynamiczny jest kalendarzem księżycowym opartym na obiegu księżyca wokół ziemi. Księżyc wykonuje pełny okrąg wokół ziemi przez miesiąc, dokładnie przez 27 dni 7 godzin i 43 minuty. W tym czasie mamy okresy niekorzystne spowodowane przejściami węzłowymi księżyca oraz przejścia z najdalszej odległości od ziemi (APOGEUM) do najbliższej odległości do ziemi (PERIGEUM).
Te okresy zaznaczone w kalendarzu jako niekorzystne, ze względu na negatywne działanie na rośliny, obwarowano 12 godzinnym okresem, w którym należy wstrzymać się od wszelkich prac w ogrodzie.
W kalendarzu zaznaczono także czas sadzenia, który występuje w momencie opadania księżyca. Pozostały czas to okres wznoszenia księżyca, kiedy jest wyżej i dłużej nad horyzontem.
Pomiędzy księżycem a ziemią występują siły przyciągania, czego widocznym efektem na ziemi są przypływy i odpływy morza. Także w glebie, w poziomie wód gruntowych, występują odpływy i przypływy. Jeżeli woda gruntowa jest płytko pod powierzchnią, to rano możemy zaobserwować efekt „mokrego gruntu” – woda wystąpiła na powierzchnię. Podobne zjawiska występują w roślinach. Wznoszący się księżyc powoduje silniejszy dopływ soków do górnych części roślin. Siła ssąca rośliny jest dodatkowo wzmacniana siłami wstępującego księżyca. Efekt ten powinniśmy wykorzystać do cięcia zrazów, do szczepienia drzew owocowych. Kiedy księżyc osiągnie najwyższy punkt nad horyzontem swej miesięcznej orbity, zaczyna opadać. Siły przyciągania księżyca maleją, a siła ssąca roślin przemieszczająca soki roślinne z korzeni do części naziemnych, jest słabsza. Okres zstępującego księżyca jest korzystny dla siewu roślin i do przesadzania roślin. Dotyczy to pikowania wysianych warzyw, wysadzania rozsady do gruntu, sadzenia drzew i krzewów owocowych, żywopłotów, lub przesadzania roślin doniczkowych.
ZERO WASTE. Nazwa ta po angielsku oznacza „brak marnowania”, a sama idea wywodzi się z coraz bardziej uświadomionej potrzeby dbania o nasze środowisko. Zero Waste to styl życia polegający na ograniczaniu wytwarzania i redukcji różnego rodzaju odpadów. Jak w codziennym życiu i w uprawie działki można to realizować?
Prawdziwe potrzeby
Aby zrozumieć problem marnowania, należy szerzej spojrzeć jak funkcjonuje społeczeństwo skupione na produkcji i nabywaniu dóbr użytkowych, które realizuje konsumpcyjny styl życia. Należy uświadomić sobie jak wpływa na środowisko ilość wyrzucanych rzeczy, opakowań, produktów żywnościowych oraz ogrom energii zużytej na ich wytworzenie i transport. Stoimy już u progu katastrofy ekologicznej i tylko od nas zależy jaką udzielimy odpowiedź na pytanie: „MIEĆ czy BYĆ?”.
5R Zero Waste
Podstawowe zasady tzw. 5R = 5 reguł:
1. Refuse = odmawiać za każdym razem, kiedy oferuje nam się coś w plastikowym opakowaniu.
2. Reduce = ograniczać – otaczać się wyłącznie niezbędnymi i potrzebnymi przedmiotami.
3. Reuse = ponownie używać opakowań, pojemników, toreb itp.
4. Recycle = stosować recykling – segregować śmieci.
5. Rot = kompostować.
Zmiany zacznij od siebie
Uprawa własnego ogródka bardzo dobrze wpisuje się w ideę Zero Waste. Prowadząc ogród w sposób zrównoważony, można zapewnić sobie i innym lepszą jakość życia.
● Owoce i warzywa z działki to same korzyści! Własna produkcja żywności ogranicza nakłady energii związane z transportem i dystrybucją artykułów żywnościowych do punktów zbytu.
● Zmniejsza się też ilość zużywanych opakowań, w których sklepy przetrzymują i sprzedają produkty.
● Przy produkcji owoców i warzyw na własne potrzeby, pewne zabiegi można wykonywać ręcznie. Małoobszarowe uprawy nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji chemicznej, co zmniejsza ilość zużywanych środków oraz powstawania odpadów niebezpiecznych.
● Selektywna zbiórka odpadów to dzisiaj przykład świadomego korzystania z ogrodu. Tylko dzięki wspólnej, odpowiedzialnej postawie można chronić środowisko przed lawiną śmieci. Dzięki sortowaniu papieru, szkła, tworzyw sztucznych (wraz z metalem), uzyskuje się pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Posegregowane odpady należy wrzucać do oznaczonych pojemników występujących w kolorach: żółtym – metale i tworzywa sztuczne, niebieskim – papier i zielonym – szkło. Brązowy pojemnik to odpady biodegradowalne, które w warunkach ogrodów działkowych przeznacza się na kompost.
● Kompostowanie to znakomita metoda na wtórne zagospodarowanie materii organicznej. W kompostowniku realizuje się idea Zero Waste. Podczas przekształcania materii organicznej w pełnowartościowy nawóz realizowane jest założenie pełnego wykorzystania potencjału odpadów pochodzenia roślinnego oraz naturalnego obiegu materii. Ogród działkowy to idealne miejsce do wytwarzania kompostu, który przywraca glebie utracone składniki oraz ożywia ją mikrobiologicznie. Cenny nawóz uzyskany w tym procesie, poprawia żyzność gleby i odnawia cykl życia.
● Mniej plastiku w ogrodzie. Idąc na zakupy najlepiej mieć torbę wielokrotnego użytku, a w razie konieczności wybierać te z materiałów biodegradowalnych. Papierowe torebki lub opakowania z tektury można ponownie wykorzystać w ogrodzie: osłonić glebę (ściółkować) lub dodać do kompostu. Celuloza zawarta w tekturze jest dobrą pożywką dla bytujących w kompoście drobnoustrojów.
● Ponowne użycie osłonek i doniczek to również przejaw dbałości o środowisko przez ograniczenie produkcji odpadów.
Wszystko ma znaczenie
O środowisko przyrodnicze i jakość życia trzeba dbać:
● Poprzez ograniczenie konsumpcji, czyli kupując tylko te rzeczy, których naprawdę potrzebujemy.
● Produkując lokalnie, poprzez uprawę roślin ogrodniczych na działce.
● Wyrzucać tylko przedmioty, których nie da się ponownie wykorzystać.
● Segregować odpady po to, aby łatwiej je przetworzyć.
● Korzystać z mocy natury i „odnawiać życie” w kompoście.
Te działania można określić w sposób mierzalny, jednak marnowanie energii ma również wymiar społeczny. „Ratować świat” można nie tylko poprzez ograniczenie konsumpcji i produkcji odpadów, ale również przez solidarną postawę oraz łagodzenie waśni i sporów. Poprawić jakość życia może tylko harmonia i spokój. Dążenie do wspólnego celu. Szczęścia nie budują rzeczy, tylko ludzie. Można lepiej żyć, pozostając w zgodzie ze sobą, przyjaźni z bliźnim i naturą. Czego wszystkim działkowcom z serca życzę!
dr Anna Ewa Michowska
źródło: Działkowiec 8/2020.