Kategorie
ogród

życie Ogrodu…

a to „kto” ?

…zimową porą nasz Ogród staje się bezpiecznym schronieniem nie tylko dla ptaków

Kategorie
ogród

styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie jest jednym z najzimniejszych miesięcy roku. Miesiąc ten wyróżnia się także dużą sumą opadów i zalegającą pokrywą śnieżną. Dla roślin ogrodowych styczeń to okres pełnego spoczynku, choć mimo to na wielu drzewach i krzewach liściastych można zobaczyć pąki, z których wiosną rozwiną się liście i kwiaty. Dla miłośników ogrodnictwa to czas aby rozpocząć cięcie drzew w sadzie, doglądać zimujących roślin, przygotować się do następnego sezonu i zaplanować wiosenne nasadzenia. Jakie zatem prace wykonujemy na działce w styczniu. czytaj więcejInstruktor Ogrodnictwa ROD „Nad Rudawą”

Na terenie Krakowa znaleźć można tablice informacyjno-edukacyjne.
Dzięki tablicom można dowiedzieć się:
– W jakim okresie należy dokarmiać ptaki
– Jak zadbać o bezpieczeństwo w miejscu dokarmiania.
– Jak wybrać odpowiednie miejsce
– Czym dokarmiać ptaki
– Jak postępować w sytuacji spotkania dzikiego zwierzęcia

Dokarmianie ptaków zimą pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać mroźną i śnieżną zimę. Jeśli będziemy dokarmiać ptaki w ogrodzie, wiosną i latem odwdzięczą się nam zjadając szkodliwe owady. Ustawiając karmnik w ogrodzie przyzwyczajamy ptaki do przebywania i poszukiwania pokarmu w tym miejscu. Wiele ptaków, które dokarmiamy zimą ziarnem i innym pokarmem roślinnym, od wiosny będzie poszukiwać w naszym ogrodzie gąsienic i larw owadów.

PTAKI W OGRODZIE ZIMĄ

Tematem spotkania online  były ptaki w ogrodzie zimą. Ekspertem, który odpowiadał na pytania uczestników był dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz – z wykształcenia lekarz weterynarii, z zamiłowania ornitolog, podróżnik. Dyrektor warszawskiego ZOO. Autor ponad 30 książek i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Członek Rady Programowej Instytutu Analiz Środowiskowych.

SPOTKANIE

  • Jakie ptaki odwiedzają ogrody zimą?
  • Dlaczego warto pomagać ptakom przetrwać zimę?
  • Czym, kiedy i jak należy dokarmiać ptaki?
  • Jak zwabić do ogródka wróble? Nie przylatują do karmnika umieszczonego na wyższym piętrze. Jak je zachęcić do przebywania na naszym terenie?
  • W jakim miejscu na działce najlepiej zamontować karmik?
  • Czy jest jakaś możliwość, aby większe ptaki nie zabierały pokarmu i nie płoszyły mniejszych przy karmniku?
  • Dokarmianie ptaków zawsze kończy się inwazją białych, okropnie hałaśliwych mew. A może to rybitwy? Cała radość pryska, są okropne, agresywne, przeganiają nawet wrony. Czy można coś zrobić, aby się tak nie zlatywały?
  • Czy to prawda, że dokarmianie raz rozpoczęte, trzeba kontynuować przez całą zimę?
  • Czy w karmniku można wyłożyć jabłko albo gruszkę? Czy lepiej je pociąć czy zostawić w całości?
  • Jakimi owocami można teraz dokarmiać ptaki?