Miesiąc: luty 2020
Przed sezonem warto zapoznać się z zasadami usuwania i pielęgnacji starych drzew oraz krzewów
na działce w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

(informacja stała na stronie INFORMACJE – PRAWO)
16 lutego – wiosna?
zaplanuj luty w ogrodzie

Instruktor Ogrodnictwa „Rod Nad Rudawą” – radzi :
Czynności na działce do wykonania w lutym
Luty w ogrodzie to czas rozpoczęcia zimowego cięcia drzew owocowych. Na okiennych parapetach przygotowujemy zaś rozsady kwiatów i warzyw. Również możemy rozpocząć ogólne porządki poprzez usuwanie pozostałych na działce liści, wycinanie zeszłych ubiegłorocznych pędów wieloletnich kwiatów ozdobnych. Luty to również miesiąc, w którym kupujemy nasiona warzyw i kwiatów jednorocznych.
Luty w sadzie
- W sadzie należy sprawdzić stan wybielonych pni drzew owocowych. Często bowiem zdarza się, że padające deszcze zmywają wapno z pni drzewek. Jeżeli tak się stało bielenie drzew owocowych trzeba powtórzyć.
- Rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów owocowych. Konieczne jest przycięcie krzewów takich jak agrest, maliny i porzeczki. Cięcie drzew owocowych możemy opóźnić nawet do początku kwietnia. Jednak z uwagi na przebieg temperatury (nie wiemy kiedy rozpocznie się wegetacja) już w lutym możemy przycinać jabłonie i grusze. Większe rany po cieciu grubszych gałęzi smarujemy maścią ogrodniczą.
Podczas przycinania drzew i krzewów w lutym warto przyjrzeć się czy na roślinach nie ma oznak występowania szkodników roślin sadowniczych lub objawów chorób drzew owocowych, z którymi walkę należałoby rozpocząć już teraz. Zalecane środki: Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.
Luty w ogrodzie warzywnym
- W lutym usuwamy z grządek liście, które jesienią pozostawiliśmy jako ściółkę. Zgrabione liście przeznaczamy na kompost.
- W połowie lutego można rozpocząć w dobrze oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu produkcję rozsady wczesnych warzyw, takich jak cebula zwyczajna, por, seler, sałata i warzywa kapustne. Nasiona wysiewamy do skrzynek wysiewnych lub większych doniczek. Minimalna wysokość skrzyneczki do siewu to 5 cm. Używamy podłoża do siewu nasion.
- Możemy rozpocząć również produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Za około 4 tygodnie będzie można przenieść je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu. Cykl produkcji rozsady pomidorów trwa około 3 miesiące, jednak należy pamiętać, aby rozsadzie zapewnić bardzo dobre oświetlenie i niezbyt wysoką temperaturę (15-18 0C), gdyż inaczej będzie wybiegać.
- W lutym powinniśmy również dokonać przeglądu narzędzi i sprzętu ogrodniczego, dokonać zakupu nawozów mineralnych oraz organicznych (np. granulowanego obornika).