rok 2021

STYCZEŃ: Wreszcie mamy zimę…

Koniec stycznia i taka piękna pogoda. Pandemia COVID-19. Wszyscy spragnieni słońca i WOLNOŚCI! Lekki mrozik, skrzypiący śnieg pod butami, sprzyjał spotkaniom na „bezpieczną odległość” i spacerom Nordic Walking. To ta pogoda wprawiła nas w lepszy nastrój i dała nadzieję na rychłe WSPÓLNE wiosenne „ogrodowe spotkania”
LUTY: Wyjątkowo wcześnie w tym roku w Ogrodzie „ptasie poruszenie”. Ogród opanowały szpaki. W każdym zakątku rozbrzmiewała ptasia muzyka. To był wyjątkowy czas… tego nie można było przegapić.
Jeszcze trzymał lekki mrozik…a już wiosna była tuż…tuż.
MARZEC: Oględziny urządzeń hydroforni przeprowadzone przez uprawnionego specjalistę z zakresu inżynierii środowiska wykazały, iż – w celu uniknięcia wysokiego ryzyka rozszczelnienia instalacji w czasie eksploatacji – należy zbiorniki oraz instalację wodną w ogrodowej hydroforni, po ponad czterdziestoletnim okresie użytkowania – wymienić.
Kiedy ruszyły prace demontażowe, okazało się że najlepszym „narzędziem” tego dnia był pojazd pomocy drogowej, który przewiózł nowe zbiorniki spod Rybaczówki pod Hydrofornię, a stare i całą resztę zardzewiałej instalacji Hydroforni wywiózł z Ogrodu.
Dwa nowe zbiorniki do HYDROFORNI 1000 L pojemności każdy, nie wjechały do Ogrodu, brama od ul. Marynarskiej nie wpuściła samochodu, który okazał się zbyt wysoki. Wjeżdżający samochód na teren od strony ul. Becka nie pokonał przepustu między stawami. Pod Rybaczówkę zbiorniki przetransportowała „brygada kryzysowa” , Pani Prezes, Gospodarz Ogrodu, Janek Bednarz oraz kierowca 🙂 ufffff
Remont hydroforni – ostatniego etapu modernizacji instalacji wodociągowej naszego Ogrodu. W latach ubiegłych wymieniono cały rurociąg i pompę, a studnię poddano specjalistycznemu czyszczeniu oraz konserwacji konstrukcji budowlanej obiektu.
W oczekiwaniu na wiosnę…
Wiosna: magia drzew… W tym roku przepięknie kwitły magnolie... i wszystkie drzewa owocowe… należało też usunąć wiele połamanych gałęzi przez silne wiatry. To wymaga czasami prac na wysokości
MAJ: Wbrew planom -odstąpiliśmy od organizacji Jubileuszu 40-lecia ROD „Nad Rudawą” odkładając obchody do czasu zniesienia rygorów wynikających z zagrożenia COVID-owego. Nie „zawiesił” jednak działalności Zespół ds obchodów Jubileuszu, tuż przed wybuchem pandemii – i aktualnie zajmuje się pracami nad poprawą estetyki części wspólnych Ogrodu.
W ostatnim czasie, szczególnie z powodu pandemii, dużo czasu spędzamy w naszych ogrodach. Coraz częściej uprawiamy warzywa w „grządkach podniesionych” i zdobywamy doświadczenie w bioróżnorodnej uprawie roślin.
CZERWIEC: Nie ma osoby, która przechodząc obok Ogrodu ROD „Nad Rudawą” nie zachwyciłaby się liliami wodnymi na naszym stawie. To wielka zasługa Pana Janka.
W Krakowie, już 20. raz na Akademii Rolniczej odbywają się „Dni Owada” …warto tam zaglądnąć chociaż raz :). I My nad stawem mamy swoje dni owada w NATURZE. 🙂

Dumna mama wyprowadziła na spacer sporą gromadkę kaczątek . ŻYCZYMY POWODZENIA!
Poza ogrodzeniem Ogrodu w miejscu przeznaczonym na składowanie odpadów zielonych w workach, każdego dnia znajdujemy podrzucane nam śmieci. Po wielu interwencjach w tej sprawie, Straż Miejska ustawiła tablicę informującą o ZAKAZIE wyrzucania śmieci w tym miejscu. Na zdjęciu, działkowcy sprzątający teren („Nasza Basia Kochana” :). .. i… jak zwykle „KTOŚ” pracuje, żeby odpoczywać mógł „ktoś” 🙂 hmmm…. takiemu to dobrze
Plony dojrzewały, pogoda nas rozpieszczała, a gdy tylko minęły upały dokończyliśmy sadzenie roślin na rabacie różanej części wspólnych ROD.
Z końcem sierpnia NARESZCIE odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze ROD „Nad Rudawą”. Podczas zebrania wręczono Dyplomy 40.lecia PZD. W czasie pandemii i zaostrzonych rygorów musiano odstąpić od odbywania wspólnych posiedzeń Zarządu i organizowania Walnych Zebrań. Wszystkie sprawy załatwialiśmy telefonicznie oraz e-mailowo.
We wrześniu po obfitych opadach deszczu przez Ogród „przeszła powódź”. Pani Prezes i Gospodarz Ogrodu na przeglądzie naszych działek. Trzeba oszacować straty i zaplanować zlikwidowanie szkód.
WRZESIEŃ: Założenie agrotkaniny wokół świeżo posadzonych rododendronów i hortensji bukietowych okazało się ogromnie ciężką pracą. Mamy nadzieję, że efekty będą widoczne za kilka lat? 🙂 Trzeci rok z rzędu prowadzony jest remont Domu Działkowca polegający na pokryciu kolejnych ścian zewnętrznych budynku odpowiednią blachą, która dodatkowo wzmacnia konstrukcję oraz poprawia estetykę elewacji budynku.
PAŹDZIERNIK: powódź nie zaszkodziła obfitości plonów, zbiory w tym roku były udane.
W listopadzie ogrodowe wiewiórki robiły zimowe zapasy, a My …upajaliśmy się takimi widokami…:)
W dniu 6 maja 1981 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o pracowniczych ogrodach działkowych powołując do życia Polski Związek Działkowców i dając ruchowi ogrodnictwa działkowego samorządność oraz samodzielność.

Informacja dotyczą prac związanych z murarką ogrodową na trenie ROD „Nad Rudawą” w Krakowie 2020/2021
 W wyniku prac prowadzonych przez Stowarzyszenie Działkowców Nad Rudawą w Krakowie w okresie zimowym sezonu 2020/2021 związanych z pozyskaniem kokonów murarki ogrodowej z gniazd umieszczonych na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nad Rudawą” w Krakowie, pozyskano 30 000 szt. kokonów. Jest to ilość większa niż w ubiegłym roku, lecz nadal znacznie niższa niż w latach wcześniejszych. Powody zmniejszonych ilości pozyskanych kokonów mogą być dwa. Pierwszy to przebieg pogody (sporo larw zamarłych), a drugim mogły być sprawy genetyczne, czyli brak zmiany w populacji pszczół przez zbyt długi okres czasu. Na pierwszy nie mamy wpływu, natomiast w drugim przypadku należało wprowadzić pszczoły z innych populacji. W tym celu w bieżącym roku wprowadzono do naszej populacji pszczół 5 000 szt. z zakupu i wymiany. Z pozyskanych kokonów 14 000 szt. przeznaczono do zasiedlania 13 gniazd na terenie ROD „Nad Rudawą”. Pozostałą ilość przeznaczona na sprzedaż. W ramach kokonów przeznaczonych do zasiedlenia wprowadzono 5 000 szt. kokonów z innych populacji. W na przełomie miesiąca marca i kwietnia 2021 r. przygotowano 13 gniazd murarki ogrodowej, które rozmieszczono w ROD u działkowców, którzy wyrazili zgodę na umieszczenie gniazd na ich działkach. Na początku kwietnia 2021 zasiedlono przygotowane gniazda kokonami w sposób zabezpieczający zmieszanie pszczół z różnych populacji. Powinno to zabezpieczyć uzyskanie zróżnicowania genetycznego nowej populacji pszczoły murarki, którą pozyskamy pod koniec roku.

Rok 2021 żegnaliśmy z nadzieją na lepszy 2022 rok….