Wola Justowska, na której terenie położony jest nasz Ogród, to dawna podkrakowska wieś, ulokowana na stokach Sowińca i w Dolinie Rudawy. Do granic Krakowa włączona w 1941 roku, obecnie jest częścią Dzielnicy Zwierzyniec.
Wola Justowska to ciekawy obszar turystyczny. W najbliższej okolicy Rodzinnego Ogrodu „Nad Rudawą” znajduje się wiele godnych polecenia zabytków i tras turystyczno-rekreacyjnych. zobacz mapa turystyczna

Willa Decjusza z przyległym parkiem to renesansowy pałac i była rezydencja właściciela Woli Justowskiej – Justa Ludwika Decjusza, dyplomaty, historyka, literaty, ekonomisty, sekretarza i doradcy Zygmunta Starego. Obecnie pałac jest siedzibą kulturalno-naukowego Stowarzyszenia Willa Decjusza. Park Decjusza – przy zbiegu ulic Królowej Jadwigi i 28 lipca 1943 roku. To jeden z najstarszych parków Krakowa, miejsce relaxu i odpoczynku mieszkańców w cieniu okazałych i wyjątkowych drzew. Park został zaprojektowany w pierwszej połowie XVI wieku przez włoskich architektów na polecenie króla Zygmunta Starego, obecnie zajmuje 10 h powierzchni.
Ogród Zoologiczny– Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie – założony w 1929 roku w naturalnym obszarze, na terenie pobliskiego Lasu Wolskiego. ul.Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14.
Można tu zobaczyć ponad 1400 zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. W tym zwierzęta ginące lub zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Zoo czeka na zwiedzających przez cały rok.
Las Wolski – obszar leśny w granicach administracyjnych Krakowa, ofiarowany miastu w roku 1917 przez Kasę Oszczędności. Krzyżuje się tutaj i zaczyna kilka szlaków turystycznych. Zielona enklawa Woli Justowskiej i cel weekendowych wypraw mieszkańców. To naturalny park leśny z dużą liczbą atrakcji, do których zaliczyć trzeba przede wszystkim ogród zoologiczny, klasztor Kamedułów na Bielanach, kopiec Piłsudskiego, zamek i willa Baszta w Przegorzałach.
W Lesie Wolskim są trzy rezerwaty przyrody – Panieńskie Skały, Bielańskie Skałki, Skałki Przegorzalskie. W sercu Lasu Wolskiego przy Alei Żubrowej w dawnym odrestaurowanym budynku “Pawilon Okocimski” mieści się Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, utworzone w celu ochrony różnorodności biologicznej na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego przy Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie. To wyjątkowe miejsce znajduje się w samym sercu Lasu Wolskiego, w zabytkowym Pawilonie Okocomskim przy al.Żubrowej 15 w sąsiedztwie krakowskiego ZOO. Centrum zaprasza na wspólne spacery przyrodnicze po zielonych terenach Krakowa oraz na ekspozycje stałe poświęcone przyrodzie. Centrum organizuje warsztaty, spotkania i prelekcje o tematyce ekologicznej.
Kopiec Kościuszki i Kopiec Piłsudskiego – najczęściej odwiedzane dwa najważniejsze i najbardziej znane krakowskie kopce o znaczeniu historycznym.
Klasztor oo. Kamedułów na Bielanach – jeden z najbardziej znanych klasztorów, należący do zakonu monastycznych pustelników.
Obserwatorium Astronomiczne UJ przy ulicy Orlej – usytuowane na terenach dawnego austriackiego fortu artyleryjskiego nr 38 „Skała”.
Dawne koszary wojsk austriackich – zespół zabytkowych budynków z XIX wieku, mieszczących się przy Alei Modrzewiowej 22. Obecnie znajduje się tam Krakowskie Centrum Rehabilitacji.
Muzeum Budownictwa Drewnianego – skansen na Woli Justowskiej leży na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Pomiędzy ulicami Cisową i Panieńskich Skał w latach 1949-57 profesor Karol Estreicher zapoczątkował realizację skansenu budownictwa drewnianego. Należą do niego dwa budynki: karczma z przełomu XVIII i XIX wieku oraz spichlerz dworski z 1764 roku. Drewniany kościół z XVI wieku dwukrotnie spłonął. Przy wsparciu mieszkańców trwa odbudowa zabytkowego kościoła.
Panieńskie Skały – rezerwat leśno-krajobrazowy, obszar wąwozów w skałach wapiennych porośnięty lasem bukowym.
Drewniana Strzelnica z końca XIX wieku, dawniej Garnizon Twierdzy Kraków. Ostatnio wyremontowana, odnowiona i oddana do użytku stała się atrakcją. Zaadoptowana na potrzeby Muzeum Historii Fotografii oraz restauracji. W okolicy Parku i Strzelnicy powstało wiele kawiarni i cukierni.
Pobliskie Mydlniki są częścią dzielnicy Bronowice. Warto zobaczyć tam budynek starej kuźni, ruiny młyna oraz mydlnickie stawy.
Tutaj też zaczyna się Park Miejski „Młynówka Królewska”, który powstał na częściowo zasypanym sztucznym korycie rzeki Rudawy.
To nietypowy park. Ma zaledwie 8 metrów szerokości i aż 8 km długości. Położony jest po obu stronach kanału o nazwie Młynówka Królewska, doprowadzającego wodę pitną do miasta. Kanał wykorzystywały także młyny królewskie i młyn w Bronowicach oraz łaźnie miejskie i liczne fontanny. Pierwszy fragment, ciągnący się od zapory w Mydlnikach do ulicy Filtrowej jest jedynym utrzymanym w stanie naturalnym wraz z zachowanym korytem Młynówki. Obszar ten cechuje się bogactwem flory i fauny. Został zagospodarowany w charakterze ścieżki spacerowej w większości bez utwardzonej nawierzchni z małą architekturą. Przez ten odcinek przeprowadzony został czerwony szlak turystyczny prowadzący do Lasu Wolskiego i Pasma Sowińca.


Jednak jedną z najprzyjemniejszych rekreacji w naszym mieście może być wycieczka rowerowa wzdłuż wałów rzeki Rudawy
– od Salwatora aż do Mydlnik.
W czasie letnich dni długo można cieszyć się malowniczymi widokami zachodzącego słońca nad Doliną Rudawy.
Nasze Ogrody Działkowe ROD „Nad Rudawą” mogą być dla Państwa „przystankiem na trasie”.
W czasie corocznego, czerwcowego Festiwalu Święta Ogrodów, bramy Ogrodu są otwarte dla Wszystkich.
Jesteśmy Nad Rudawą 🙂