pszczoły w zimie

Pszczoła murarka ogrodowa okres zimowy

W celu uzyskania zdrowej populacji pszczoły murarki, konieczne jest rozłupywanie trzcinowych gniazd, wydobywanie kokonów i przenoszenie do zimowli tylko dobrze rozwiniętych kokonów, bez oznak spasożytowania. W związku z powyższym, kokony winny być wyciągane z rurek na zimę. Rurki trzcinowe nie zmieniane co roku mogą być zainfekowane pasożytami, od 60% w drugim roku do 95%, a nawet do 100% w trzecim sezonie. Natomiast jeżeli zmieniamy rurki co rok to zainfekowanych mamy tylko od 5% do 10%. Wyłuskiwanie kokonów z rurek jest pracochłonne. Wyłuskując kokony z rurek trzcinowych niszczymy wszystkie pasożyty, zostawiając tylko kokony pszczoły. W przypadku naszego Ogrodu musimy uzyskać około 13 tysięcy kokonów dla zabezpieczenia potrzeb całego Ogrodu. Z naszej populacji możemy w korzystnych latach uzyskać nawet 60-80 tysięcy kokonów.

Wydobyte z gniazd kokony umieszcza się w pudełkach (tekturowych lub plastikowych wyłożonych tekturą) aby kokony nie miały bezpośredniego kontaktu z zimnym otoczeniem. Pudełka powinny zabezpieczać dostęp powietrza do kokonów. Pudełka z kokonami mogą być przechowywane w nieogrzewanych budynkach. W takim stanie znoszą temperaturę do minus 20 0 C. Należy jednak zwracać uwagę aby temperatura przechowywania nie podniosła się powyżej 50 C, gdyż może to powodować wybudzenia się pszczół i ich wygryzanie z kokonów. Również wahania temperatury przechowywania mogą sprzyjać temu zjawisku. Należy zwrócić również uwagę na zabezpieczenie oprzędów przed gryzoniami. Warstwa kokonów w jednym pudełku nie powinna przekraczać kilku centymetrów. Gruba warstwa kokonów może powodować wzrost temperatur wewnątrz pudełka i wpływać na przedwczesne wygryzanie się owadów.

Kolejną czynnością wykonywaną zimą dla zabezpieczenia miejsc gniazdowania pszczół jest konieczność przygotowania rurek trzcinowych.  Jest to również bardzo pracochłonna czynność. Wymaga udania się nad staw porośnięty trzciną, wycięcia trzciny o odpowiedniej średnicy oraz nacięcie z poszczególnych źdźbeł trzciny około 13-15 tysięcy rurek trzcinowych długości około 25 cm i średnicy około 6-8 mm w. Takie parametry rurek trzcinowych są najbardziej odpowiednie do zagnieżdżania się w nich nowego pokolenia pszczoły murarki. Rurki powinny być z jednej strony otwarte, a z drugie zamknięte węzłem. Wczesną wiosną (początek kwietnia) gniazda murarki wypełnia się pęczkami rurek trzcinowych i wysypuje na półkę kokony murarki. W zależności od temperatury powietrza. Pszczoły wykluwają się po 1-2 tygodniach.

wyłuskiwanie kokonów murarki ogrodowej z rurek trzcinowych

nacięte rurki trzcinowe w pęczkach