Kategorie
komunikat

UWAGA! konsultacje społeczne – projekty Trasy Pychowickiej i Trasy Zwierzynieckiej

ROD-A-258/2022
BARDZO WAŻNE!           BARDZO PILNE!

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy Działkowcy!

Po wielu latach dyskusji powstały w Krakowie projekty Trasy Pychowickiej oraz Trasy Zwierzynieckiej. 
Są to inwestycje mające stworzyć nowoczesny system krakowskiej komunikacji, który pozwoli zlikwidować narastające od lat problemy. Aktualnie trwają konsultacje społeczne nad opublikowanymi projektami obu tras. Doceniając znaczenie przedstawionych projektów dla Krakowa i okolic nie można przeoczyć, iż obie trasy wiodą przez tereny już od dawna zagospodarowane w sposób korzystny i ważny dla tysięcy krakowian. 
Dotyczy to m.in. terenów dziewięciu Rodzinnych Ogrodów Działkowych zlokalizowanych w Przegorzałach i Bronowicach, które mają ulec likwidacji!
Wydaje się, iż możliwe są inne rozwiązania przebiegu obu tras niż aktualnie przyjęte, mniej inwazyjne i mniej szkodliwe dla tysięcy mieszkańców Krakowa.
Z tego względu kierujemy do Was Wszystkich gorący APEL i wielką prośbę o udział w konsultacjach, w których może wziąć udział każdy mieszkaniec naszego miasta do piątku 2 grudnia br. 
Jako Działkowcy poczuwamy się do solidarności z Działkowcami innych Ogrodów, ale nasze zainteresowanie projektami powinno wykraczać również poza tę tematykę, bowiem dotyczą one wielu innych aspektów naszego funkcjonowania w mieście.Szczegółowe informacje o wyłożonych projektach Trasy Pychowickiej i Trasy Zwierzynieckiej oraz o sposobie uczestnictwa w konsultacjach znajdą Państwo – jak poniżej:
 –  http://pzd.pl/artykuly/27119/188/Konsultacje-w-sprawie-Trasy-Pychowickiej-i-Trasy-Zwierzynieckiej.html
 –  www. 3obwodnica.krakow.pl  –  tel.: 667 677 938

Z poważaniem i pozdrowieniamiZarząd ROD „Nad Rudawą”w Krakowie

Kategorie
informacje

ważne inf PZD

Konsultacje w sprawie Trasy Pychowickiej i Trasy Zwierzynieckiej – 22.11.2022

Szanowni Państwo,

Trwają konsultacje społeczne projektów Trasy Pychowickiej i Trasy Zwierzynieckiej. Szczegóły przedstawionych do konsultacji projektów (w tym również proponowane warianty wraz z mapkami poglądowymi) znajdziecie Państwo pod tym adresem: https://3obwodnica.krakow.pl/konsultacje-spoleczne-trasa-pychowicka-i-zwierzyniecka/

Jako Polski Związek Działkowców Okręg Małopolski w Krakowie mówimy stanowcze NIE tym wariantom, które – według wstępnych szacunków – zakładają likwidację ponad 240 działek, położonych na ok. 10ha terenów ROD.

Likwidowane mogą być ROD „Aster” w całości, a 8 kolejnych w części: ROD „Dolina Słońca”, ROD „Księcia Józefa”, ROD „Nad Wisłą”, ROD „Drogowiec”, ROD „Gwarek”, ROD im. Rydla, ROD „Złoty Róg”, ROD „Widok”. Skala likwidacji jest olbrzymia, podobnie z reszta do rozmachu planowanej inwestycji.

Jako PZD dziwimy się, że Trasa Zwierzyniecka i Trasa Pychowicka planowane są w sposób tak przeskalowany, jednocześnie widząc jak dużo mniej inwazyjnie zostały zaprojektowane i wybudowane węzły na Trasie Łagiewnickiej. Szczególnie dotkliwy dla Ogrodów jest projektowany Węzeł Przegorzały – zdecydowanie bardziej przypominający zamiejski węzeł autostradowy oraz planowana ul. Nowa Księcia Józefa, we wszystkich wariantach zaprojektowana przez środek terenu, na którym zlokalizowane jest zagłębie krakowskich Ogrodów – okolice ul. Do Przystani i ul. Rybnej.

Nie chcemy być oponentami do planowanych tras, znając ich wagę dla przyszłości komunikacyjnej Miasta Krakowa.

Nie ma jednak Naszej zgody na budowę ww. tras kosztem działkowców z Krakowa. Lekkość projektantów
w podejmowaniu decyzji o likwidacji terenów zielonych dziwi tym bardziej, biorąc pod uwagę już i tak duże problemy Miasta Krakowa z zanieczyszczeniem powietrza i kurczącymi się terenami zielonymi.

Kategorie
informacje

listopadowe PS

listopadowe PS
Z okrywaniem roślin nie trzeba się spieszyć, gdyż lepiej, aby rośliny się nieco zahartowały niż przegrzały. Poza tym, najważniejszy etap zabezpieczania ich – podlewanie – powinniśmy mieć już za sobą, choć jeśli nie pada, to nadal podlewamy – szczególnie rośliny zimozielone. Nic tak dobrze nie uchroni ich przed suszą mrozową, jak porządna dawka wody.

NALEŻY CHRONIĆ:
Róże pienne, pnące i wielkokwiatowe – gdy temperatura w nocy spada do -5 , skuteczną osłoną na zimę jest kopczykowanie. Można też róże owijać białą agrowłókniną. Wrzosy i wrzośce – najlepiej okryć je gałązkami z drzew iglastych. Hodowane w donicach również należy chronić, owijając donice agrowłókniną albo tworząc izolację ze styropianu. Ochraniamy hortensje ogrodowe, które zawiązały już pąki kwiatowe. Rośliny zimozielone, jak budleje, wystarczy kopczykować, gdyż bardzo niskich temperatur mogą nie przeżyć. Różaneczniki – szczególnie trzeba je chronić od lutego – przed słońcem i wiatrem. Berberysy – tylko te, które są zimozielone. Odmiany zrzucające liście są odporne. Laurowiśnie i bukszpany wystarczy ściółkować liśćmi albo kopczykować. Hibiskusy bagienne – okryć bardzo grubą warstwą liści. Wrażliwe na mróz trawy ozdobne (pampasowe i miskanty) należy zabezpieczyć poprzez związanie suchych już kwiatostanów i okrycie ich słomą lub włókniną. Drzewka, krzewy, byliny posadzone jesienią, które mogły nie zdążyć ukorzenić się w ziemi. Szczególnej troski wymagają brzoskwinie, morele, orzech włoski, winorośl i jeżyna bezkolcowa. Zabezpieczyć musimy nie tylko części nadziemne roślin, ale również ich korzenie. Dlatego wokół nasady każdego pnia warto usypać kopczyk o wysokości około25 cm z ziemi lub kory. Wiosną po rozgarnięciu kopczyków, kora będzie stanowiła cenną ściółkę. (…info : „Zielone Pogotowie”. )

Kategorie
komunikat

ogłoszenia

Kategorie
ogród

i…jesień